19 Ocak 2008 Cumartesi

***** AŞURE *****10.Muharrem Aşure Günü:
Muharrem ayının onuncu gecesi, Aşure gecesidir. Onuncu günü de Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duâları Aşure günü kabul etmiştir. Hz. Âdem'in tövbesinin kabûl olması, Hz. Nuh'un tufandan kurtulması, Hz. Yûnus'un balığın karnından çıkması, Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması, Hz. İdris'in göğe çıkarılması, Hz. Yakub'un oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, Hz. Yusuf'un kuyudan çıkması, Hz. Eyyûb'un hastalıktan kurtulması, Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hz. İsâ'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu. Bugün yapılacak işler:

1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir.
2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı.
3- İlim öğrenmeli.
4- Sadaka verilmelidir.
5- Çok selam vermeli.

6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli.
7- Gusletmeli ve Tevbe etmeli.

***** AŞURE *****

MALZEMELER:

2 SU BARDAĞI AŞURELİK BUĞDAY

1 SU BARDAĞI NOHUT

1 SU BARDAĞI KURU FASULYE

1 ÇAY BARDAĞI PİRİNÇ

2 SU BARDAĞI ŞEKER

1 ÇAY BARDAĞI PEKMEZ

1 ÇAY BARDAĞI SÜT

1 ADET PORTAKAL KABUĞU RENDESİ

KURU KAYISI, İNCİR VE ÜZÜM

FINDIK, FISTIK,

ÜZERİ İÇİN: TARÇIN VE CEVİZ

YAPILIŞI:

Bir gece önceden buğday, nohut ve fasulyeyi ıslatın. Ertesi gün tüm bakliyatları ( buğday, nohut, kuru fasulye ve pirinç ) düdüklü tencereye koyup, üzerini geçecek kadar su ile 20-25 dakika arası haşlayın. Onlar haşlanırken kayısı, incir, elma ve ayvayı minik minik doğrayın. Portakalın kabuğunu rendeleyin. Pişen bakliyatları büyük ve geniş bir tencereye boşaltın. Daha sonra tüm malzemeyi pişen bakliyatların içine katın. Bu arada suyu eksildikçe su ilave edin. Kısık ateşte 15 dakika daha pişirin. Pişen aşuremizi kaselere boşaltıp, üzerini tarçın ve cevizle süsleyin. Aşuremiz servise hazır. AFİYET OLSUN.

BU BENİM KENDİME ÖZEL AŞURE TARİFİM. NEFİS BİR TATLI. HEM BESLEYİCİ, HEM DOYURUCU, HEMDE DOĞAL VE SAĞLIKLI. BU ÖLÇÜLERDEN BAYA BİR AŞURE ÇIKIYOR. BEN HERKESE DAĞITTIĞIM İÇİN ÇOK YAPIYORUM. SİZ DİLERSENİZ ÖLÇÜLERİ AZALTIP, ÇOĞALTABİLİRSİNİZ. MUTLAKA DENEYİN DERİM BEN. RABBİM TEKRARINI NASİP ETSİN İNŞALLAH.


Hiç yorum yok: