14 Kasım 2007 Çarşamba

** PATATESLİ YUFKA BÖREĞİ VE PAMUK POĞAÇA ***


GEÇEN CUMA KOMŞULARIM BENDEYDİLER.ÇOK GÜZEL BİR GÜN GEÇİRDİK.ÇAYLAR İÇİLDİ,SOHBETLER YAPILDI.ONLARA 5 ÇEŞİT İKRAMDA BULUNDUM.HEPSİDE ÇOK BEĞENİLDİ.İŞTE MENÜM:


PAMUK PUAÇA

PATATESLİ YUFKA BÖREĞİ

YAPRAK SARMA

HAVUÇLU PATATES SALATASI

VEEE ARZUM TATLIM


TARİFLERİ SIRASIYLA VERİCEM.İLK OLARAK ; İLK 2 TARİFİ VERİYORUM.BİRİ CANIMCIM FATOŞCUMA AİT.DİĞERİDE CANIMCIM NURCANCIMA AİT.İKİSİNEDE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.** PATATESLİ YUFKA BÖREĞİ **


MALZEMELER:

6 ADET YUFKA

SOSU İÇİN: 5 ADET YUMURTA (ikisinin sarısı üzeri için)

1 BARDAK SÜT

1 BARDAK SIVIYAĞ

1 BARDAK YOĞURT

PATATESLİ İÇ MALZEME

ÜZERİ İÇİN SUSAM VE ÇÖREKOTU


YAPILIŞI:

Önce sos için olan malzemeleri iyice çırpın.

Yufkalarımızı önce 3 yufka, daha sonra tekrar 3 yufka şeklinde yapcaz. İlk yufkamızı düzgünce yayıp, üzerine hazırladığımız sostan 1,5 kepçe döküyoruz. Her yerine gelcek şekilde yufkaya sürüyoruz. Bunun üzerine 2'inci yufkayı seriyoruz. Tekrar sostan 1,5 kepçe döküp, sürüyoruz. En son 3'üncü yufkayıda serip, bıçakla 12 eşit parçaya kesiyoruz (sigara böreği gibi). Geniş kenarlara iç malzemeyi koyup, sigara böreği gibi sarıyoruz. Diğer kalan 3 yufkamızıda aynı işlemlerden geçiriyoruz. Üzerlerine yumurta sürüp, susam ekip, 200 derecede pişiriyoruz.Sonrada afiyetle yiyoruz. Yalnız benim önerim servis edeceğiniz zaman pişirmeniz.Böyle sıcak sıcak, çıtır çıtır çok nefis oluyor.AFİYET OLSUN.*************************************************************************** PAMUK POĞAÇA **


MALZEMELER:

1 BARDAK ILIK SÜT

1 BARDAK KREMA ( Ben sütün üzerinde biriken kaymağı kullandım.Hamur işleri için çok güzel oluyor.Yaptığınız şey yumuşacık oluyor.Tavsiye ederim.Deneyin).

YARIM BARDAK SIVIYAĞ

YARIM BARDAK YOĞURT

1 PAKET YAŞ MAYA

1 PAKET KABARTMA TOZU

1 ADET YUMURTA (birinin sarısı üzeri için)

BİRER TATLI KAŞIĞI ŞEKER VE TUZ

ALDIĞI KADAR UN

İSTEDİĞİNİZ BİR İÇ MALZEME

ÜZERİ İÇİN SUSAM


YAPILIŞI:

Tüm malzemelerle yumuşak bir hamur yoğurun.Yarım saat mayalandırın.Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, istediğiniz şekli verin.İçine istediğiniz iç malzemeyi koyun.Üzerine yumurta sarısı sürüp,susam serpin ve 175 derecede pişirin.Hepsi bu.Servise hazır.AFİYET OLSUN.

HER İKİ TARİFİDE ARZUYA GÖRE DENEMELİSİNİZ.İKİSİDE ÇOK GÜZEL OLDU.BENDEN TAM NOT ALDILAR.MUTLAKA DENEYİN. AFİYET OLSUN.


Hiç yorum yok: